הצעדים הנדרשים בשעת משבר COVID-19 להמשך פעילות החברה או סגירתה

עודכן ב: 22 מרץ 2020

בזמן "רגיעה עסקית" כתוצאה ממשבר הקורונה שמטלטל את השווקים בעולם, חברות לוקחות החלטות לעיתים חפוזות, במקום לעצור ולעשות חושבים. זהו אתגר מנהיגותי למנכ"לים לעיצוב המציאות החדשה. יש לנצל פסק זמן זה לטובת הארגון: לחזק את יסודות הארגון, לשפר, לבצע בדק בית ולטפל בבעיות, לזהות חסמים וקשיים, לנקוט מהלכים משמעותיים ועוד. כל זאת על פי תנאי השוק הדינמיים החדשים.


בהמשך לפוסט שהעלתי ניהול צוות בשעת חירום, ההחלטה אם להמשיך פעילות העסק ״עסקים כרגיל״ אינה קלה; השיקולים המעורבים בכך רבים, וחלקם הגדול אינו רציונלי אלא אמוציונלי. ישנו דמיון רב למודל האבל של קובלר-רוס, ״חרב עליי עולמי״, ״לסגור ולמכור״, התייחסות פסימית למצב. שלוש עצות שיעזרו למנהלים לרתום את הצוות לשיפור ושימור העסק במצב חירום: שיתוף, שייכות ומחויבות (פירוט בקישור לפוסט מעלה).


מודל המשולש האסטרטגי

אחת הדרכים להתמודד עם השאלה האם לסגור את החברה או להמשיך ולהפעילה תוך כדי זיהוי בעיות שורש הוא שימוש במתודת המשולש האסטרטגי (כמתואר מטה ימים כתיקונם) רלוונטיות, אפקטיביות ויעילות. בצל משבר הקורונה, המשולש האסטרטגי יתהפך ונבחן את היעילות, האפקטיביות והרלוונטיות הארגון בשני טווחי זמן קצר ובינוני-ארוך.


ימים כתיקונם

בצל משבר הקורונה


טווח זמן קצר

המודל במשבר יבחן ראשית את הסביבה הפנימית, כיצד מספקים פתרונות ומסייעים להרים את הראש מעל המים? כיצד מנהלים / מתפעלים עסק עם 30% כוח אדם? כיצד שומרים על רמת שירות גבוהה לה הורגלו הלקוחות? אתגר קיומי לכל ארגון ובכל גודל.


טווח קצר - דוגמאות להתמודדות מעולמות תוכן שונים


תחום המסעדנות

חל איסור על התכנסות אנשים. מרבית כ"א בארץ הם עובדים זמניים, צעירים שהוצאו לחל"ת או פוטרו. העובדים שנשארו הם כ"א איכותי ומקצועי שהבעלים לא יכולים לוותר עליו. האם תחום המסעדנות יכול לפרוץ בעת המשבר?


חלק מהתעשיה עבדו עם חברות שליחויות כך שלא היו צריכים להמציא את עצמם מחדש. נושא העלויות, תרחישים פיננסים ושרשרת האספקה עבדה ומן הסתם מעט שיפורים והתאמות יצטרכו להתבצע. אך מה קורה עם חלק התעשיה שלא התבסס על משלוחים? כאן נכנסים שיקולים משמעותיים רבים, הנה מספר נקודות:


  1. האם התפריט מתאים למשלוחים או שצריך להמציא "תפריט קורונה" מתאים למשלוחים וגם לתקופת אי הוודאות?

  2. האם עלויות המשלוח משאירות רווח שולי ובאיזה %?

  3. כיצד משמרים את שרשרת האספקה ומיידעים את הספקים?

  4. האם ינתנו הנחות לחברי מועדון וכיצד משפיע על שולי הרווח?

  5. כיצד מביאים לקהל הלקוחות הקבועים / המזדמנים את המסר שהחברה מבצעת משלוחים?

  6. מהן העלויות הקבועות /נסתרות של קמפיינים ברשתות החברתיות?

  7. האם קיימים תרחישים רלוונטיים המבוססים על השקפות אפידמיולוגיות לאזורי חלוקה?

  8. מהו מבחן הרגישות הפיננסי (%) שיגרום לחברה לקבל החלטה GO?


תחום שליחויות

חברות שליחויות מתקשות לעמוד בביקוש הרב חברת תן ביס גייסה מאות עובדים ע"פ פרסומים בערוצי הטלוויזיה. נדרשת תגובה מהירה ומתבקשת של גיוס כ"א לא מיומן (האם יש מקצועי ופנוי? כנראה שלא). הן עומדות בפני שאלות כמו: כיצד הן שומרות על רמת שירות גבוהה? האם וכיצד להעביר הדרכות מקוונות לעובדים החדשים? האם יש תקציב רכש להצטיידות (קטנועים, אופניים חשמליים ועוד)? האם לנצל את המצב ולהעלות מחירים או לשמור על רמת מחירים זהה בשם הערבות ההדדית.


אמזון ביטלה את המשלוח חינם לישראל, מדובר במכה קשה לדואר ישראל ולחברות שילוח נוספות שעובדות עם אמזון וגם לצרכנים ישראלים רבים שהחלו לקנות באופן קבוע באתר.


תערוכות וכנסים בינלאומיים

משבר הקורונה פגע קשות בתחום זה, תערוכות וכנסים בינלאומיים בוטלו או נדחו. הגדולות שבהן תערוכה בברצלונה MWC, תערוכת DRUPA בגרמניה ועוד. הנפגעות הישירות - החברות המארגנות את התערוכות וכמובן המצ